Denna bostad är såld Visa alla bilder

Smakfull bostad anno 1929 intill Helgalunden

Välkommen till denna stilfulla bostad från sent 1920-tal i mycket fint skick intill Helgalunden på Södermalm. Här erbjuds en bostad högt upp i huset i ett rofyllt kvarter med mycket charm och karaktär och småstadslik känsla mitt i stan. Bostaden är välplanerad med ett vardagsrum målat i äggskalsvitt med vackert ljusinsläpp i en social och öppen planlösning med matdelen. Här är flera originaldetaljer bevarade såsom speglade dörrar och fiskbensparkett. Den generösa takhöjden skapar en härligt luftig atmosfär och de spröjsade originalfönstren i vardagsrum och kök släpper in fint ljusinsläpp.

Köksinredningen är målad i en beige nyans, har hög funktionalitet och erbjuder fin förvaring i skåp och lådor och gedigen arbetsbänk i trä. Gasspis och trägolv förstärker kökets charm ytterligare. Från vardagsrummet nås sovdel som separeras från vardagsrummet med dörr med glaspartier. Mellan sovdel och hall finns isatta charmiga glasblock i väggen. Mellan kök och hall finns en inbyggd garderob/klädkammare med dörr, perfekt för klädförvaring. Bostaden är mycket välplanerad med stilfulla materialval.

Bostadens läge är utmärkt med sin kombination av Södermalms pulserande stadsliv och mycket grönska och parker i närheten. De boende delar en mysig innergård med mycket grönska och möjlighet att grilla. Helgalunden, Rosenlundsparken och Blekingetäppan liksom Årstaviken med promenadstråk och badmöjligheter finns inom gångavstånd.

Välkommen på visning!

Såld

Grindsgatan 33

4 630 000 kr (slutpris)
Antal rum
1.5 rum
Boarea
42 kvm
Område
Södermalm/Helgalunden
Bostadstyp
Lägenhet
Våningsplan
Våning 4 av 6. Hiss finns.
Månadsavgift
1 782 kr/mån
Subhan Kaki Ansvarig mäklare 076-838 26 69
Alicia Edelman

Inspireras av våra hem