Unik taklägenhet med dubbla terrasser, jacuzzi och Solnas bästa utsikt!
Varmt välkomna till denna fantastiska taklägenheten med två storslagna terrasser!
Vill du bo i en av Solnas mest unika bostad, då har du hittat rätt! Denna lägenheten har allt man kan drömma om som till exempel 4,1m i takhöjd, två terrasser om totalt 46 kvm, jacuzzi och en braskamin. Lägenheten erbjuder en social planlösning mellan kök och vardagsrum samt stora fönsterpartier som ger ett härligt ljusinsläpp. Fullutrustat kök med integrerade vitvaror och två helkaklade badrum med tvättmaskin och torktumlare gör att man får all komfort som behövs.
Bostaden är en Ägarlägenhet. Skillnaden mellan en bostadsrätt och en ägarlägenhet är att du som köper en bostadsrätt bara har köpt rätten att bo i bostaden, medan du som köper en ägarlägenhet äger den fullt ut och har lagfart på den. Det gör att du till exempel inte är styrd av en bostadsrättsförenings stadgar och regler. Dessutom har du större frihet att göra om i ditt boende. Det fungerar som en fastighet. Eftersom du äger lägenheten har du friheten att hyra ut den när du vill och till vem du vill. Uthyrningen regleras då av lagen om uthyrning av egen bostad.
Gällande Pantbrev 2% och lagfart 1,5%: Att få lagfart kostar 1,5 procent av antingen köpeskillingen eller taxeringsvärdet (det värde som är högst) i stämpelskatt. Sätter du din fastighet som säkerhet för ett lån görs en inteckning i fastigheten. Pantbrevet är ett bevis på inteckningen. Pantbrev kostar 2 procent av pantbrevets belopp i stämpelskatt. Finns det redan uttagna pantbrev i fastigheten kan du använda dem. Läs mer om lagfart och inteckningar hos Lantmäteriet.
När du ska låna till ägarlägenhet fungerar det på samma sätt som att ansöka om bolån för fastighet eller småhus. Utöver köpeskillingen behöver du tänka på tillkommande kostnader som stämpelskatt när du ansöker om lagfart för ägarlägenhetsfastigheten.
Jungfrudansen 19C
8 400 000 kr (slutpris)