Denna bostad är såld Visa alla bilder

Välkommen till denna välplanerade 2:a om 36 kvm, belägen i en vacker fastighet från 1902 mitt på populära Roslagsgatan. Här möts tidstypiska detaljer och moderna materialval i en stilfull helhet.

Den luftiga planlösningen skapar en härlig rymd där vardagsrum och kök samspelar på ett naturligt sätt. De generösa fönstren släpper in rikligt med ljus som dansar över de vackra originalgolven i trä. Köket är smakfullt renoverat med stilrena vita luckor, bänkskiva i trä och exklusiv marmorbård som ger en lyxig känsla. Det charmiga vardagsrummet rymmer både soffa och matplats, perfekt för både vardag och sociala tillställningar. Sovrummet är rofyllt med smart förvaring och plats för dubbelsäng. Badrummet är helkaklat i vitt med grå klinker på golv – stilrent, fräscht och tidlöst.

Stabil äkta förening som äger marken.

I charmiga Sibirien bor du med några av Stockholms bästa restauranger och vinbarer runt hörnet – Babette, Brasserie Balzac, Meno Male, Bar Nombre, Vineriet, Dersch och Gamle & Havet, för att nämna några. Här möter kulinariska upplevelser mysiga caféer och vinbarer, samtidigt som du har lummiga Vanadislunden, Observatorielunden och Hagaparken med Brunnsviken alldeles i närheten. Det är en enkel promenad till Östermalm och vidare till Djurgårdens naturreservat, där storstadspulsen snabbt byts mot stilla promenadstigar, vatten och grönska. Kommunikationerna är oslagbara med Rådmansgatan som knutpunkt för tunnelbana och bussar, vilket gör det enkelt att ta sig över hela stan – och snabbt även ut till Arlanda.

Såld

Roslagsgatan 25

4 100 000 kr (slutpris)
Antal rum
2 rum
Boarea
36 kvm
Område
Vasastan - Sibirien
Bostadstyp
Lägenhet
Våningsplan
Våning 1 av 5. Hiss finns.
Månadsavgift
2 482 kr/mån
William Lindvall Ansvarig mäklare [email protected] 072-388 24 12
Alicia Edelman

Inspireras av våra hem