Denna bostad är såld Visa alla bilder

Stilren sekelskiftestvåa med stor uteplats

Välkommen till Sigtunagatan 14A och denna ljusa och välplanerade bostad med generös takhöjd, stora fönster och en härligt luftig känsla. Här erbjuds ett attraktivt boende med en alldeles egen uteplats.

Bostaden har en välkomnande hall med plats för avhängning. Köket är modernt och utrustat med bland annat diskmaskin samt plats för matbord. Luftigt vardagsrum med stora fönster som ger ett fint ljusinsläpp. Härifrån nås bostadens härliga uteplats, som under årets varmare månader blir som ett extra rum. Här finns gott om möjligheter att skapa en grön och ombonad oas med utemöbler, planteringar och plats för både middagar och avkoppling. Sovrummet rymmer dubbelsäng och erbjuder god förvaring genom en platsbyggd garderob. Det stilrena badrummet är utrustat med dusch, WC, handfat och spegelskåp. Till bostaden hör även ett källarförråd.

Stabil äkta förening som äger marken och har mycket låg belåningsgrad om 1294 kr/kvm.

Här bor du i ett av Vasastans mest omtyckta områden, med Vasaparken endast en kort promenad bort. I närheten finns även populära Rörstrandsgatan med ett stort utbud av restauranger, caféer, butiker och kvarterskrogar. Vid S:t Eriksplan finns tunnelbana, flera busslinjer och flygbuss, vilket ger mycket goda kommunikationer till resten av Stockholm.

Ett perfekt hem för dig som söker ett centralt och trivsamt boende med högt i tak, välplanerade ytor och en härlig uteplats i ett svårslaget läge.

Såld

Sigtunagatan 14A

6 125 000 kr (slutpris)
Antal rum
2 rum
Boarea
41 kvm
Område
Vasastan
Bostadstyp
Lägenhet
Månadsavgift
1 639 kr/mån
Nowa Lagergren Ansvarig mäklare 072-388 24 12
Alicia Edelman

Inspireras av våra hem